Bezpečnost strojů je velmi rozsáhlé téma a zahrnuje celou řadu aspektů, jako jsou pravidla bezpečné práce, normy nebo místní předpisy navazující na místní podmínky a specifika pracoviště, ale také např. použité technologie a pracovní postupy. Bezpečnost při práci se stroji je proto vždy nutné nastavovat individuálně v závislosti na těchto aspektech. Tento článek je pouhým výběrem 10 nejdůležitějších obecných bezpečnostních pravidel určených obsluze strojů a zařízení.
Obsah článku:
Existují pravidla a předpisy, které upravují bezpečnost každého stroje včetně instalace správných ochranných prvků. Provozovatel stroje, většinou vlastník firmy, je povinen zajistit, aby všichni zaměstnanci pracovali v bezpečném prostředí a činili tak bezpečným způsobem.
Operátoři strojů by měli být schopni rozpoznat požadovaná ochranná zařízení stroje a měli by si být vědomi rizik, které jsou s touto prací spojeny. Proto je nutné je perfektně proškolit v pravidlech a úskalích bezpečnosti práce se strojem či zařízením. Školení BOZP by mělo obsahovat zejména seznámení s obecnými právními a jinými předpisy, výčet všech známých rizik a správné používání ochranných zařízení (instalace, nastavení, uvedení do provozu apod.).
Jednou z nejnebezpečnějších věcí kolem práce se stroji je bezesporu odstranění nebo jakákoliv jiná deaktivace jejich ochranných krytů a zařízení. Jsou navrženy proto, aby chránily člověka před pracovním úrazem, tak proč se zbavovat jejich funkce? Takové jednání může být extrémně nebezpečné a v jakékoliv firmě musí být nežádoucí. Nedopusťte, aby se něco takového dělo ve vaší firmě.
Stroje by neměly být provozovány s ochrannými zařízeními a kryty, které jsou nainstalovány způsobem nevyhovující předpisům. Jinými slovy musí být stroj vybaven autorizovaným ochranným prostředkem, který splňuje bezpečnostní požadavky, nikoliv po domácku vyrobeným nebo jinak neodborně upraveným prvkem. Ten se pak může stát ještě více nebezpečným.
To samé platí pro poškozené kryty a jiné bezpečnostní prvky strojů. Za žádných okolností s takovým strojem nepracujte, protože to může být velmi nebezpečné. Okamžitě zastavte stroj a informujte vedoucího směny nebo jiného odpovědného vedoucího. Teprve po vyřešení všech problémů může být provoz strojního zařízení obnoven.
Zjistí-li obsluha stroje jakýkoliv bezpečnostní problém nebo třeba nové bezpečnostní riziko, musí to bez zbytečného odkladu oznámit svému nadřízenému. Nikdy by nemělo docházet k tomu, že se obsluha pokusí vyřešit problém po svém nebo ho zatají. Takové jednání může být životu nebezpečné.
Mnoho strojů je přístupných pro účely mazání bez odstranění ochranných prvků prostřednictvím olejových nádrží, které mohou být umístěny mimo ochranný kryt. Pokud není možný přístup se stále zapnutými ochrannými prvky, musí být stroj nejprve vypnut a zabezpečen proti znovuzapnutí a teprve potom je možné odstranit ochranné kryty a namazat části stroje.
Pokud mají být z důvodu údržby nebo opravy stroje odstraněny jeho ochranné prvky, je nutné to udělat vždy až po vypnutí a zabezpečení stroje tak, aby za žádných okolností nedošlo k jeho opětovnému, samovolnému či nechtěnému zapnutí! Toto pravidlo platí pro veškerou údržbu strojů, ať už plánovanou nebo reaktivní.
Nedopusťte, aby na vašem pracovišti docházelo k vytváření prostoru pro nová bezpečnostní rizika, např. nebezpečí sevření, přimáčknutí, vtažení, navinutí nebo pádu předmětu do pohyblivých částí stroje.
Nebezpečná místa sevření se většinou vyskytují kolem různých typů válečkových a ozubených sestav, spojek, setrvačníků, vřeten a hnacích bubnů. Spoje, jejich koncovky a konvexní křivky na dopravníkových pásech, představují nebezpečí sevření a jejich umístění v blízkosti krycích desek a násypek.
Jakýkoliv objekt, pokud je úmyslně nebo nechtěně vhozen do stroje, může vytvořit nový bod sevření. Je možné, že dojde k poškození zařízení i zranění obsluhy.
Bod sevření může být jakýkoliv bod, ve kterém je tělo osoby nebo jeho část těla ohrožena zachycením strojním zařízením. Bod sevření nevzniká pouze v pohyblivých částech stroje, ale také mezi pohyblivými a stacionárními (pevnými) částmi. Bod sevření představuje extrémně nebezpečnou situaci - např. vtažení, navinutí, sevření nebo přimáčknutí a rozdrcení. U strojů a zařízení je toto riziko považováno za jedno z největších a je proto velmi důležité klást přísné bezpečnostní požadavky a vyžadovat také jejich 100% plnění.
Dalším vážným rizikem při práci se stroji je volné oblečení, dlouhé vlasy nebo visící šperky. Tyto předměty mohou být zachyceny pohyblivými částmi stroje a způsobit další bezpečnostní rizika - pracovní úraz nebo dokonce smrt. Zaměstnanci by měli na pracovišti nosit požadované osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), jako jsou ochranné masky, rukavice, brýle, zástěry, boty a čepice.
Obsluze strojů je při školení BOZP důležité vysvětlit, že i když dojde k vypnutí stroje, jsou v něm části, které se mohou stále pohybovat a způsobit zranění. Vypnete-li stroj, pamatujte si, že se po nějakou dobu mohou stále pohybovat např. ventilátory, chladicí prvky, válečky, ozubená kola a rotující části, a mohou představovat nebezpečná místa sevření. Žádný stroj by proto neměl zůstat bez dozoru dokud nedojde k úplnému zastavení všech jeho částí.
Operátoři strojů, kteří mají jakékoliv pochybnosti o bezpečnosti nebo mají dotazy týkající se bezpečného provozu by měli bezodkladně tyto záležitosti řešit s vedením nebo odpovědnou osobou. Zaměstnavatel je mimo jiné povinen seznámit všechny své zaměstnance s riziky vyskytujícími se na pracovišti a podat jim správné informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor