Tento článek shrnuje legislativu a s ní spojené povinnosti týkající se bezpečnostního a požárního značení. Obsahuje mimo jiné informace o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a tabulek, ale také informace o souvisejících zvukových, hlasových a ručních signálech z pohledu bezpečnosti práce.
Obsah článku:
Podle § 5 odst. 1 písm. d) zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinné označovat pracoviště bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny týkající se požární ochrany. To platí i pro místa, na kterých se nachází věcné prostředky požární ochrany (hasicí přístroje aj.) a požárně bezpečnostní zařízení (detektory aj.).
Dále pak § 6 zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci uvádí, že na pracovištích, kde jsou vykonávány práce, při nichž může dojít k poškození zdraví, je zaměstnavatel povinen umístit bezpečnostní značky a značení. Mimo to má také povinnost zavést signály, které slouží jako informace nebo instrukce týkající se BOZP. S nimi musí seznámit všechny zaměstnance. Značky, značení a signály mohou mít obrazovou, zvukovou nebo světelnou formu.
Bezpečnostní a požární značení je zakotveno také v normách, které jsou plně v souladu s právním řádem České republiky. V těchto normách naleznete termíny a definice, významy a kategorizace bezpečnostních značek, seznam registrovaných značek, účel barev, význam geometrických tvarů, pokyny a zásady pro jejich navrhování a celou řadu dalších informací.
Nejdůležitější jsou:
Další legislativní požadavky uvádí příloha k nařízení vlády č. 101/2005 Sb. - Nařízení vlády o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. V té jsou uvedeny povinnosti týkající se zejména značení únikových cest a východů, elektrické instalace, průhledných nebo prosklených dveří, zúžených vjezdů a výjezdů, nezakrytých nádrží kapalin a jímek, pracoviště na komunikacích, manipulačních prostor rampy, prostředků a zařízení pro poskytování první pomoci, regálů, skladovacích ploch a kotelny.
Důležitá je také vyhláška č. 246/2001 Sb. o požární prevenci, a to zejména:
Zapomenout bychom neměli ani na § 10 vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb, ve kterém jsou uvedeny povinnosti týkající se:
Poslední z nejdůležitějších je nařízení vlády č. 591/2006 Sb. o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, ve kterém jsou uvedeny povinnosti týkající se:
Mohlo by vás zajímat: Jak se dělá požární evakuační plán. Obsah, strategie a ověřování
Vzhled, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů stanovuje Nařízení vlády č. 375/2017 Sb., ve kterém jsou uvedeny všechny podrobnosti. Jejich vzhled je uveden v příloze tohoto nařízení a je rozdělen na:
Důležitou roli ve vzhledu bezpečnostních a požárních značek hraje jejich barva. V tabulce je vysvětlen jejich význam.
Ukázka barevnosti jednotlivých typů značek.
Bezpečnostní značky, které jsou uvedené v nařízení vlády, jsou shodné pro všechny členské státy Evropského společenství. Některé státy však mohou na základě národních úprav používat i jiné značky. Alternativy jsou uvedeny v ČSN EN ISO 7010 - Grafické značky - Bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky - Registrované bezpečnostní značky. Pokud je použijete, je to v souladu s právním řádem České republiky.
Provedení značek má svá pravidla a je potřeba striktně dodržovat předepsaný manuál. Ten je uveden v ČSN ISO 3864 - Grafické značky - Bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky:
Ve stejné příloze nařízení vlády č. 375/2017 Sb. jsou uvedeny také kódy zvukových signálů, signály rukou a hlasové signály. V případě, že se rozhodnete pro používání hlasových signálů rukou nebo spolu s ním, kódy jsou následující:
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor