Někteří lidé se rozhodli pracoval v pěkné, čisté a bezpečné kanceláři a jiní si vybrali za své povolání podstatně nebezpečnější branži. Pokud se chystáte pracovat v odvětví, které skýtá vyšší bezpečnostní riziko, měli byste být připraveni na dodržování správných bezpečnostních pravidel. Budete-li totiž dodržovat tato pravidla a povinnosti, zmenšíte riziko nehody nebo pracovního úrazu, které může mít za následek zranění nebo dokonce smrt. Pojďme se tedy společně podívat na základní bezpečnostní tipy pro pracovníky s vysoce rizikovým zaměstnáním.
Jestliže uvažujete o práci, která skýtá vysoké bezpečnostní riziko, musíte být před nástupem nejdříve proškoleni. To je povinnost každého zaměstnavatele, přičemž zaměstnanec je povinen se školení zúčastnit. Základní školení pro zaměstnance se dá řešit například kurzem BOZP (bezpečnosti práce) a kurzem PO (požární ochrany). V závislosti na pracovním prostředí a jeho podmínkách, mohou být tyto kurzy doplněné o další školení - školení řidičů, školení první pomoci, školení práce ve výškách, školení práce ve skladu apod. Podívejte se na naše online kurzy.
Zapomenout byste rozhodně neměli ani na tzv. profesní doplňky, které jsou zaměřeny na konkrétní pracovní činnosti, jako je například doprava a přeprava, restaurace, zámečnická výroba, ambulance a další. Zákonné povinnosti, které se týkají profesních doplňků, nařizuje Zákoník práce, a to v § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., kde se píše, že:
“Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, … , které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, ....”
Tip: Více informací o profesních doplňcích ke kurzům BOZP se dočtete v článku Jediné online školení BOZP s profesními doplňky dle legislativy. U nás zdarma!
Důvodem, že po vás zaměstnavatel bude chtít nosit osobní ochranné pracovní prostředky, není abyste vypadali hloupě, ale abyste byli chráněni. Například, pokud budete pracovat ve skladu, budete muset nosit obuv, rukavice, brýle či bezpečnostní helmu. Tyto prostředky vás ochrání před pádem předmětu, pořezáním, popáleninami nebo zasažením chemickou látkou. Nebo pokud budete pracovat v kuchyni, bude po vás zaměstnavatel vyžadovat používání bezpečnostní obuvi s protiskluzovou podrážkou, která zabraňuje uklouznutí a následnému pádu. Vždy proto používejte ochranné pomůcky, které vám byly přiděleny vaším zaměstnavatelem.
Tip: Více o používání OOPP se dočtete v článku Zaměstnanci a jejich boj s osobními ochrannými pracovními prostředky. Jaké hrozí sankce a jak může pomoci zaměstnavatel?
V případě, že pracujete ve výškách, například na opravách střech apod., a nelze kolektivním zajištěním (zábradlí apod.) zmírnit rizika práce, musíte vždy používat osobní ochranné vybavení pro práci ve výšce, které vám přidělil váš zaměstnavatel. Mezi takové vybavení patří například horolezecký, postroj, který mají za úkol zabránit pádu z výšky.
Před pracovním výkonem ve výšce se vždy ujistěte, že je váš bezpečnostní postroj dobře zajištěn. Neodpojujte ho dokud práci úplně neskončíte. Pokud se místo práce nenachází ve velké výšce, měli byste zvážit, zda nebude bezpečnější použít stavební lešení.
Nezapomeňte také, že musíte používat bezpečnostní helmu, která ochrání vaši hlavu v případě pádu předmětu z výšky. Helma vám může zachránit život!
V odvětvích, která představují větší bezpečnostní rizika, je celkem časté, že zaměstnavatelé pravidelně pořádají semináře a porady na téma BOZP. Ty se pořádají zejména proto, aby se zaměstnavatel ujistil, zda jsou zaměstnanci při práci v bezpečí a zda dodržují povinnosti týkající se BOZP.
Doporučujeme se těchto seminářů pravidelně zúčastňovat a být při nich maximálně pozorní. Čím více se do porady zapojíte, tím lépe to bude pro vaší bezpečnost, ale i bezpečnost vašeho okolí.
Při každé práci byste měli být opatrní a myslet na bezpečnost a ochranu zdraví, a to nejen svou, ale také tu, která se týká vašeho okolí. V případě rizikových činností buďte dvojnásob ve střehu. Do práce se dobře vyspěte a nepožívejte před ní žádný alkohol nebo jiné omamné látky.
Pokud budete vždy ve střehu, mnohem lépe rozpoznáte, že se blíží nebezpečí. Díky tomu můžete předejít havárii nebo úrazu, a to dříve než bude pozdě.
Někteří lidé se rozhodli pro nebezpečnou práci z důvodu vyšších výdělků a někteří zase proto, že je daná práce prostě uspokojuje a baví. Ať už je důvod jakýkoliv, vždy je třeba si vzít za své důkladné dodržování všech bezpečnostních a preventivních opatření, které vám nařídil zaměstnavatel.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor