Mnoho z nás si při vyslovení slovního spojení cvičný požární poplach s nostalgií vzpomene na školení léta, kdy kolikrát ne úplně zábavnou hodinu výuky přerušil požární poplach a následná evakuace školy, občas doprovázená přítomností hasičských jednotek či kouřem z dýmovnice, což nejenom zpestřilo celou situaci, ale taktéž umožnilo při čekání na dokončení evakuace žákům prohlédnout si požární techniku. Od těch dob se sice mnohé změnilo, nicméně povinnost vyhlašování cvičeného požárního poplachu trvá nadále, a ač si při něm už většinou neužijete tolik zábavy jako za školních let, přesto pro vás bude určitě velmi užitečné si vyzkoušet procedury z požární poplachové směrnice či evakuaci zaměstnanců z budovy. O tom, jak provést takové cvičení, jak jej naplánovat a vyhodnotit si něco povíme v následujícím článku.
Povinnost vyhlásit cvičný požární poplach se týká všech společností, které pracují ve „vysokém stupni požárního nebezpečí“, a to minimálně jednou ročně. Na pracovištích, která jsou podle klasifikace požárního nebezpečí vyhodnocena jako „se zvýšeným požárním nebezpečím“ je povinné vyhlašovat cvičný poplach v případě, že se na něm vyskytují tzv. složité podmínky pro zásah dle §4 zákona č.133/1985 Sb. V těchto případech je tedy vaší povinností minimálně jednou ročně uspořádat cvičný požární poplach. Jak ovšem takový požární poplach správně naplánovat?
Při organizování cvičného požárního poplachu je celkem obvyklé, že o něm krom pár zaměstnanců z řad vedoucích pracovníků nikdo neví, proto je vhodné konání takového poplachu ohlásit na místní jednotku hasičského záchranného sboru, jelikož se může stát, že při cvičeném poplachu někdo ze zaměstnanců přivolá v nevědomosti záchranné hasičské jednotky. Některá pracoviště také bývají napojena na centralizovaná pracoviště požární ochrany či jiným způsobem integrovány do nejrůznějších bezpečnostních systémů, proto je vhodné upozornit příslušné dispečinky na skutečnost konání poplachu, ať není nutné řešit zbytečné výjezdy, ve kterých může přijít ke slovu i sankce.
Konkrétní průběh cvičného požárního poplachu by měl být uveden v organizační směrnici zabezpečení požární ochrany. Samotné vyhlášení poplachu je pak specifikováno v požární poplachové směrnici nebo v řádu ohlašovny požáru. Ke zvukovým či světelným výstražným znamením je možné přidat také netoxický kouř pro simulaci zhoršené viditelnosti a tím si např. vyzkoušet viditelnost výstražné signalizace či značení evakuačních cest. Při samotném poplachu je důležité změřit čas celkové evakuace pracoviště, zkontrolovat činnost členů preventivních požárních hlídek, vyzkoušet funkčnost a správnost příslušných protipožárních směrnic, a to včetně uvedených telefonních čísel. V rámci zkoušky protipožárních technických prostředků se také testují např. požární klapky, požární uzávěry, zařízení na odvod kouře a tepla, nouzové osvětlení a další náležitosti.
To, jakým způsobem pojmete cvičný požární poplach záleží v zásadě na vaší preferenci, samozřejmě pokud dodržíte náležitý postup daný v Organizačním zabezpečení požární ochrany. Při evakuaci je nutné, aby se všechny osoby (v některých případech i zvířata) dostavily na určené místo, tzv. shromaždiště a tam zůstaly až do obdržení pokynů velitele zásahu. Na tomto místě pak můžete pro zaměstnance připravit i nějaké rozptýlení v podobě občerstvení či, jak jsme hovořili na začátku, přítomnosti příslušníků hasičského sboru, kteří vám mohou pomoci s vyhodnocením celého poplachu, zkontrolují s vámi přípojná místa, popř. zodpoví dotazy vašich zaměstnanců. Toto ovšem bývá možné až po předchozí dohodě právě s hasiči.
Jakmile je požární cvičení u konce, je možné se vrátit zpět na pracoviště a začít s vyhodnocením cvičení. V první řadě je důležité zjistit, jestli byly během cvičného poplachu dodrženy všechny směrnice a postupy dané dokumentací PO, jestli každý ze zaměstnanců věděl, kudy vedou evakuační cesty, jak dobře byla viditelná signalizační znamení, požární poplachová směrnice a evakuační řád popř. jiná důležitá označení mající vztah k procedurám požární ochrany.
Zároveň s tímto je nutné ověřit průběh evakuace a zdolávání požáru u vedoucích zaměstnanců, jestli se tito řádně a včas zhostili svých povinností a jak obstáli u konkrétních bodů. Jakmile dojde k těmto šetřením je na čase vše zapsat do požární knihy a to včetně vyhotovení všech příloh, které stanovují příslušné dokumenty požární ochrany. Pokud si v nějaké části organizaci a vyhodnocení požárního poplachu nejste jisti, či nemáte časové a lidské kapacity na jeho přípravu, můžete využít našich služeb externího dodavatele služeb BOZP a PO, a my vám celý poplach naplánujeme, zrealizujeme, vyhodnotíme a kompletně zaevidujeme.
CRDR s.r.o.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor