V období podzimu, kdy Českou republiku čekají vždy tři významné svátky ve třech měsících, konkrétně Den české státnosti, výročí vzniku První republiky a Mezinárodní den studentstva a u nás též počátek revolučních událostí ze 17. listopadu. Během tohoto období některá naše přední média s oblibou zveřejňují nejrůznější statistiky zaměřené na životní úroveň při srovnání jak meziročním, tak i mezi několika dekádami. Pokud se na tyto statistiky podíváme z celkového pohledu za posledních několik let, nemůžeme si nevšimnout objektivně rostoucí kvality života všech občanů ČR.
Není to jenom stránka příjmu, ale také dostupnost služeb, informovanost, lepší životospráva a v neposlední řadě něco, čemu by se dalo říci rostoucí nároky na konzumované produkty a služby. Dnes není výjimkou, že se lidé seznamují s etiketami na výrobcích, studují složení a certifikace kosmetiky, zajímají se o původ oblečení a rádi si nechají poradit od odborníků na výživu, životní styl či fyzickou kondici. Je tedy poněkud s podivem, že co se týče bezpečnosti práce, jsou zaměstnanci schopni tolerovat značné množství rizik, které nejenom, že mohou vézt k pracovnímu úrazu, ale skončit i trvalými následky. Pojďme se proto podívat na nejčastější prohřešky proti bezpečnosti práce, kterých se zaměstnavatelé i zaměstnanci dopouštějí.
Ne, tímto vás nechceme vyděsit, nicméně taková naprosto běžná činnost, jako je chůze po pracovišti by měla mít svá určitá pravidla a zejména by měla mít své místo v registru rizik, což je povinný list v dokumentaci BOZP, který obsahuje soupis všech potenciálních rizik na pracovišti. Ono se to nezdá, ale rychlejší chůze po špatně osvětlených chodbách nebo v místech, kde se kříží nějaké frekventované chodby, může vézt i závažným pracovním úrazům hlavně při nárazech pracovníků jeden o druhého. To pak přesně poznáte, jak horkou kávu si z kuchyňky nesl Váš kolega, nebo jak ostré mohou být plechy, které někdo nese třeba do skladu.
Krom srážek s kolegy jsou ovšem poměrně běžnou nepříjemnou událostí zejména pády na schodech způsobené nevhodnou obuví. Podle pravidel bezpečnosti práce má každý zaměstnanec nosit na pracovišti neklouzavou pracovní obuv a tak jsou všemožné karamboly na schodech např. při nošení obuvi na vyšších podpatcích často problematicky uznatelné jako pracovní úraz, neb se takovéto záležitosti hodně často svezou se závěrem šetření, že zraněný zaměstnanec neměl na nohou předepsanou obuv, i když byl o tomto poučen a tedy nemá nárok na plné kompenzace. Tyto případy jsou skutečně zdokumentované a nejsou zase až tak vzácné, jak by se mohlo zdát.
Elektřina je obecně dobrý sluha, ale zlý pán, proto je dobré mít se při každou manipulací s elektrickým proudem velmi na pozoru. Stačí vadný spotřebič, či uvolněná zásuvka a od vážnějšího zranění váš kolikrát dělí pouze centimetry. Podle pravidel BOZP by měl zaměstnavatel vždy zaměstnanci připravit jeho pracoviště tak, aby on už nemusel nic zapojovat nebo dodělávat, jelikož by měly být všechny přístroje zapojeny do správné elektrické fáze a pod vyhrazené okruhy s jištěním podle závazných norem. Pokud musí zaměstnanec takové přístroje sám zapojovat v rámci svých úkolů, měl by být řádně poučen odborně způsobilou osobu o bezpečné proceduře a konkrétních pracovních postupech.
Stane-li se vám tedy, že např. zjistíte, že z nějakého důvodu nejde kopírka a vy při snaze toto vyřešit dostanete elektrický šok, nemusí být toto bráno jako pracovní úraz, u kterého máte nárok na kompenzaci, protože opravovat kopírovací stroj zjevně nebylo vaším úkolem. Podobně se vyvarujte manipulaci s kabely, u kterých jsou obnažené vodiče, i když jste v kroužku elektrotechniků kdysi excelovali. Následné zkraty na neodborně ošetřené elektroinstalaci mohou skončit i požárem, jehož škody pak půjdou vám na vrub. Platí tedy jednoduchá zásada, že všechny případy, kdy si nejste při manipulaci s elektrickým proudem jisti, vždy nahlaste svému zaměstnavateli či vedoucímu vašeho oddělení a požádejte jej o opravu nastalé situace.
Bezpečnost práce ve firmě není jen otázkou na její vedení, ale je společným dílem všech zaměstnanců, kterou vedení organizuje, odborně a technicky zajišťuje, nicméně samotná realizace přijatých opatření už je na celé struktuře firmy. Základem všech opatření k zajištění bezpečnosti práce je školení BOZP a dokumentace BOZP, přičemž u obojího je hlavním účelem dobře vás, jako zaměstnance informovat o rizicích BOZP a jejich zvládání. Nebojte se proto projevit zájem o tématiku bezpečnosti práce na firemních poradách či při každodenní komunikaci a dávejte vedení vaší firmy tipy či náměty při řešení bezpečnosti práce ve skladech, při zakládání složek s dokumenty do vysokých polic a dalších činnostech, kde hrozí riziko pracovního úrazu.
O bezpečnost práce celých společností se v posledních letech čím dál častěji starají také externí společnosti zaměřené čistě na řešení problematiky BOZP ve firmách. I my se řadíme mezi tyto dodavatele služeb BOZP, přičemž naší předností je zkušený tým odborníků a odpovídající nástroje na sledování a řešení problematiky BOZP online. Angažování externí společnosti do řešení problematiky BOZP vám může přinést mnoho výhod od úspor času, finančních prostředků až po jistotu, že všechna vaše opatření v rámci bezpečnosti práce odpovídají někdy velmi složitým zákonným ustanovením. Zkušený externí dodavatel služeb BOZP je tedy sázka na odbornou i právní jistotu, což je velmi často zásadní benefit.
CRDR s.r.o.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor