Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Osamocený pracovník a práce na osamoceném pracovišti

12. 2. 2021
Zpět

Přečtěte si odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se problematiky bezpečnosti práce v souvislosti s prací na osamoceném pracovišti. Dozvíte se vše podstatné o tom, kdo je osamocený pracovník, jaké má povinnosti on i jeho zaměstnavatel, co se smí a nesmí a jak zajistit, aby pracoval v bezpečném a životu neohrožujícím prostředí.

Obsah článku:

Jaký je rozdíl mezi osamoceným a osamělým pracovníkem?

Nepleťte si pojem osamocený a osamělý pracovník. Není to jedno a to samé.

Můžete se setkat také s pojmem samostatně pracující zaměstnanec. Ten vykonává svou práci sám, ale se zajištěným dohledem.

Tento článek se věnuje pouze problematice osamoceného pracovníka a samostatně pracujícího zaměstnance.

Kdo je osamocený pracovník?

Osamocená práce se týká velmi širokého spektra pracovníků a činností, nejen zaměstnavatelů a zaměstnanců, ale i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Osamocení pracovníci mohou být jak údržbáři potrubí, kanalizace nebo sil (práce v uzavřených prostorech), tak osoby provozující práci z domova v režimu home office (administrativa, práce na počítači).

Osamocený pracovník je ten, který pracuje bez zajištění přímého dohledu. Je to tedy každý, kdo pracuje sám, včetně dodavatelů, osob samostatně výdělečně činných a zaměstnanců.

Mezi osamocené pracovníky patří:

Může být zaměstnanec sám na pracovišti?

Ano, zaměstnanec může pracovat sám - osamoceně, ale jeho zaměstnavatel musí splňovat hned několik povinností:

Může být zaměstnanec sám na noční směně?

Žádný konkrétní předpis nezakazuje, aby zaměstnanec nemohl provádět práci sám na noční směně. Při práci v noci je však zaměstnavatel povinen řídit se zvláštními podmínkami, jako je příplatek za noční směnu, zvláštní ochrana zaměstnanců pracujících v noci, provádění častějších zdravotních prohlídek nebo omezená pracovní doba. Více se dočtete v článku Práce v noci - příplatky, omezení, lékařské prohlídky a povinnosti zaměstnavatele.

Kdy nesmí zaměstnanec pracovat osamoceně?

Existují také situace, při kterých nesmí zaměstnanec provádět práci osamoceně. Jedná se o:

Specifika při těžbě dřeva

Při těžbě dřeva je zaměstnavatel povinen provádět pravidelnou kontrolu minimálně každých 30 minut. Jedná-li se o práci v obtížných pracovních podmínkách, za kterou je považováno např. kácení stromů u dráhy, pozemních komunikací nebo značených turistických cest, při kterém může být ohroženo zdraví nebo život ostatních osob podílejících se na kácení lesa, je povinen zajistit trvalý dozor jedné nebo více osob.

Jakým rizikům mohou být osamocení pracovníci vystaveni?

Mezi rizika, s nimiž se mohou osamocení pracovníci setkat, patří:

Jedna z nejrizikovějších činností osamocených pracovníků je práce v uzavřeném prostoru - potrubí, kanalizace, sila, zásobníky sypkých hmot, studny apod.

Jaké povinnosti má osamocený pracovník?

Jaké povinnosti má zaměstnavatel vůči osamocenému zaměstnanci?

Co když posouzení rizik ukáže, že není možné, aby práci bezpečně vykonával osamocený pracovník?

Pokud posouzení rizik ukáže, že není možné, aby práci bezpečně vykonával osamocený pracovník, měla by být přijata opatření pro poskytnutí okamžité první pomoci. Pokud osamocený pracovník pracuje na pracovišti jiného zaměstnavatele, měl by tento zaměstnavatel informovat zaměstnavatele tohoto pracovníka o veškerých rizicích a kontrolních opatřeních, která je třeba přijmout a dodržovat. Může to být klíčová pomoc při posuzování rizika.

Jaká kontrolní opatření by mohla být zavedena, aby se minimalizovalo riziko úrazu osamoceného pracovníka?

Posouzení rizik má za cíl nastavit kontrolní opatření, která mají být zavedena, aby se vyloučila nebo alespoň minimalizovala zjištěná rizika. Tato kontrolní opatření mohou zahrnovat:

Jaké problémy by měl zaměstnavatel řešit při plánování bezpečných pracovních podmínek pro osamocené pracovníky?

Při vytváření bezpečných pracovních podmínek pro osamocené pracovníky musí zaměstnavatelé znát zákony a předpisy, které se mohou vztahovat na jejich konkrétní pracovní činnost. Poté musí posoudit, zda mohou lidé, kteří pracují samostatně, splnit požadavky této pracovní činnosti. Při plánování těchto bezpečných pracovních opatření je třeba se zabývat následujícími otázkami:

Lze rizika spojená s prací adekvátně řídit jednou osobou?

Osamocení pracovníci by neměli být vystaveni většímu riziku než ostatní zaměstnanci. To může vyžadovat další opatření k řízení rizik. Bezpečnostní opatření by měla brát v úvahu běžnou práci a předvídatelné nouzové situace, např. požár, selhání zařízení apod. Zaměstnavatelé by měli identifikovat situace, kdy lidé pracují sami, a klást si otázky, jako například:

Je daná osoba zdravotně způsobilá a vhodná k osamocené práci?

Zkontrolujte, zda osamocení pracovníci nemají žádné zdravotní potíže, které by je mohly ohrozit. V případě potřeby vyhledejte lékařskou pomoc. Zvažte jak rutinní práci, tak předvídatelné nouzové situace, které mohou jednotlivci způsobit další fyzickou a psychickou zátěž.

Jaké školení je vyžadováno k zajištění způsobilosti v otázkách BOZP?

Školení je zvláště důležité tam, kde je omezený dohled nad kontrolou, vedením a pomocí v situacích nejistoty. Školení může být zásadní, aby se zabránilo panickým reakcím v neobvyklých situacích. Osamocení pracovníci musí být dostatečně zkušení a plně rozumět rizikům a preventivním opatřením. Zaměstnavatelé by měli stanovit limity toho, co lze a co nelze dělat, když pracujeme sami. Měli by zajistit, aby zaměstnanci byli kompetentní vypořádat se s novými nebo neobvyklými situacemi, které jsou nad rámec školení, např. kdy ukončit práci a požádat o radu nadřízeného nebo kolegy.

Jak bude na osamocenou osobu dohlíženo?

I když osamocení pracovníci nemohou podléhat neustálému dohledu, je stále povinností zaměstnavatele zajistit jejich bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Dohled může pomoci zajistit, aby zaměstnanci pochopili rizika spojená s jejich prací a aby byla provedena nezbytná bezpečnostní opatření. Vedoucí zaměstnanci mohou také poskytnout pokyny v situacích nejistoty. Při kontrole postupu a kvality práce lze často provádět dohled nad bezpečností a ochranou zdraví. Může mít podobu pravidelných návštěv na místě v kombinaci s diskusemi, ve kterých jsou nastoleny otázky bezpečnosti a ochrany zdraví.

Rozsah požadovaného dohledu závisí na souvisejících rizicích a schopnosti osamoceného pracovníka identifikovat a řešit bezpečnostní a zdravotní problémy. Někdy může být důležité dohlížet a kontrolovat zaměstnance, kteří jsou nováčky, právě prochází školením, vykonávají práci, která představuje zvláštní rizika, nebo se zabývají novými situacemi. Požadovaná úroveň dohledu je na rozhodnutí vedení, které by mělo vycházet z výsledků hodnocení rizik, tzn. čím vyšší je riziko, tím vyšší je požadovaná úroveň dohledu. Nemělo by být ponecháno na jednotlivcích, aby rozhodli, zda potřebují pomoc či nikoliv.

Jaká opatření by měla platit pro osamoceného pracovníka v případě nouze?

Existují zvláštní faktory, které je třeba vzít v úvahu pro osamocené pracovníky pracující izolovaně nebo na vzdáleném místě?

U osamoceného pracovníka, který je na vzdáleném místě, je třeba vzít v úvahu následující faktory:

Co když pracuji z domova na home office?

Zaměstnavatel má stejnou odpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců, kteří pracují z domova, jako za ostatní zaměstnance. I v takovém případě by měl mít zaměstnavatel nad zaměstnancem pravidelný dohled a zajistit dostatečná opatření k tomu, aby se předešlo styku s riziky a pracovním úrazům.

Mohlo by vás zajímat: Posouzení rizik při práci z domova na home office

Osamocený pracovník a práce na osamoceném pracovišti
Naši nejvýznamnější klienti
NÚDZ Hilite Lindab Lom Praha Rituals Košík AEG Bvlgari Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference