Pokud provozujete pečovatelský dům pro seniory, nezapomeňte, že požární ochrana a bezpečnost je pro vás jedna z nejvyšších priorit. Vzhledem ke zranitelnosti starších a mnohdy nemohoucích lidí, je třeba si uvědomit, že ne všichni obyvatelé se dokáží během požáru sami evakuovat. Proto je velmi důležité věnovat požární bezpečnosti maximální pozornost, implementovat a udržovat dostatečné bezpečnostní postupy.
Protipožární opatření v pečovatelských domech jsou oproti běžným pracovním podmínkám složitější. Je tak dobré vědět, jaká opatření jsou potřeba, ale také, jak je pravidelně vyhodnocovat.
Tento článek shrnuje klíčové oblasti požární bezpečnosti, na které byste se měli v pečovatelském domě zaměřit. Pomůže vám splnit vaši povinnost zajistit bezpečnost všech jeho obyvatel a zaměstnanců.
Níže uvedený kontrolní seznam zahrnuje nejdůležitější protipožární opatření v domovech pro seniory. Pomůže vám určit, zda máte ve svých prostorách dostatečné kontroly, a pokud ne, jaké podniknout kroky k jejich zlepšení.
Hodnocení požárního rizika
Požární prevence
Požární detektory a poplachové hlásiče
Evakuace při požáru
Každé pracoviště musí zcela nezbytně provést hodnocení požární bezpečnosti a rizika požáru. Tato analýza pomáhá lokalizovat hlavní bezpečnostní rizika v daném pracovním prostředí a posoudit, zda jsou stávající postupy dostatečné a funkční. Pokud nejsou, je nutné, aby provozovatel provedl kroky pro zlepšení.
Proveďte analýzu celého objektu a hloubkové rozhovory se zaměstnanci, ale i obyvateli pečovatelského domu a zjistěte co nejvíce informací týkající se požární bezpečnosti. Nastudujte si doporučení a manuály výrobců všech strojů, přístrojů a zařízení, které se v domě nacházejí a používají. Umožní vám to identifikovat přesná rizika a určit, která z nich jsou nejkritičtější.
Tento krok je zcela zásadní. Posuďte bezpečnost každého obyvatele domu z hlediska schopnosti evakuace v případě požáru nebo jiné nouzové situace. Zvažte jejich individuální zranitelnost, zejména tělesné nebo duševní postižení, zrakové a sluchové problémy nebo potíže s vědomím a chápáním.
Jakmile znáte potenciální rizika požární bezpečnosti a osoby, které jsou jimi ohroženy, musíte se rozhodnout, jaká preventivní opatření jsou potřeba. Protože se v pečovatelských domech nachází zejména osoby se sníženou mobilitou a jinými zdravotními komplikacemi, bude nutné přijmou mj. zvláštní evakuační opatření. Nejen špičkově proškolený personál, ale také schopné vybavení, hlásiče a alarmy, požární techniku a další požárně bezpečnostní zařízení, jako jsou např. hasicí přístroje.
Zaznamenávejte výsledky hodnocení rizik. Tyto záznamy jsou důležité, protože se na ně můžete při budoucích hodnoceních ohlédnout a použít je k prokázání souladu se zákonem o požární bezpečnosti. Nezapomeňte také na zpracování a aktualizaci dokumentace požární ochrany. Ta je povinná pro všechny provozy se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím.
V domovech s pečovatelskou službou dochází k časté obměně jejich obyvatel, kteří přicházejí a odcházejí, ale také zaměstnanců, vybavení, strojů, přístrojů a zařízení. Je proto důležité soustředit pozornost také na pravidelné školení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany, pravidelné kontroly protipožárních opatření, revize strojů, přístrojů a zařízení apod. Vždy, když dojde k jakýmkoliv změnám v tomto ohledu, proveďte nové posouzení rizik a aktualizujte své záznamy v dokumentaci požární ochrany.
Nepřehlédněte: Hodnocení požární bezpečnosti a rizik požáru. Stáhněte si šablonu s kontrolním seznamem a udělejte si analýzu
Aby se předešlo požáru, měl by každý v pečovatelském domě aktivně minimalizovat jeho nebezpečí. Zaměstnanci by měli vědět, jak vykonávat pracovní činnosti způsobem, který snižuje riziko požáru. Měli by také pochopit, jaké jsou zavedeny postupy požární prevence, aby je mohli efektivně sledovat a neovlivňovat. Níže uvedená opatření vám pomohou předcházet požárům.
Kvalitní úklid představuje zejména pravidelné odstranování odpadu z celého areálu pečovatelského domu, co nejrychlejší odstranění látek, které mohou způsobovat únik nebezpečných chemikálií, skladování nebezpečných chemikálií, včetně lékařského kyslíku, na bezpečných místech a řádné zneškodňování nedopalků cigaret a ostatních kuřáckých materiálů či jiných požárně nebezpečných odpadů.
Všichni zaměstnanci by měli dodržovat bezpečnostní pravidla a zásady požární ochrany. Například personál v kuchyni by měl vědět, jak bezpečně pracovat s kuchyňským zařízením, ale také s otevřeným plamenem a horkými povrchy. Důležité je také zamezit přístupu do kuchyně a jiných míst, kde hrozí zvýšené nebo vysoké nebezpečí vzniku požáru, všem nepovolaným osobám, zejména pak obyvatelům pečovatelského domu. Zapomenout byste neměli ani na pravidelné revize, kontroly a plány údržby zařízení na praní a žehlení prádla.
Některé oblasti pečovatelského domu, jako jsou např. prádelny a sklady chemikálií, mohou představovat značné riziko požáru. Měli byste je umístit mimo dosah ložnic a únikových cest, ale také mimo zdroje otevřeného ohně, jako je třeba kuchyň.
Mezi obyvateli pečovatelského domu se mohou nacházet lidé s poruchami sluchu, kteří v případě požárního poplachu nemusí slyšet alarm. Proto je velmi důležité mít nejen alternativní poplachové hlásiče, např. světelné, ale také zajistit jejich správné umístění tak, aby byly účinné pro všechny obyvatele domu. Zásadní je také správné umístění detektorů kouře a ohně. Následující informace vám pomohou zajistit, aby všechny systémy detekce požáru a poplachu byly adekvátní a účinné.
Nainstalujte ruční požární hlásič u každého východu a nejméně jeden na každém patře. Zajistěte, aby k němu měl přístup každý. Zajistěte také, aby všichni zaměstnanci a obyvatelé věděli, jak aktivovat požární poplach, a aby poznali jejich zvuk nebo vizuální podobu.
Zvukový alarm nemusí být v pečovatelském domě dostačující. Zvažte proto různé typy alarmů, jako jsou vizuální alarmy nebo osobní pagery pro lidi se sluchovým postižením. V některých situacích může být efektivnější tichý poplach, který na nouzovou situaci upozorní pouze personál. Ten pak může provést řízenou evakuaci tak, aby nevznikla panika mezi obyvateli.
Ujistěte se, že všechny varovné systémy jsou dostatečně hlasité a to zejména v místech, kde se spí. Pokud jsou však v domě lidé, kterým by mohl zvukový poplach způsobit paniku, je dobré jim hlasitost upravit nebo nainstalovat jiný druh hlásiče. Personál pečovatelského domu by měl těmto lidem navíc poskytnout zvýšenou pozornost a péči v krizové situaci.
Nezapomeňte instalovat detektory kouře a ohně ve vysoce rizikových oblastech, jako jsou kotelny, prádelny, kuchyně, střešní dutiny, ložnice a přístupové místnosti do ložnic. Testujte detekční systémy každý měsíc a alarmy jednou týdně.
Mít vhodné a dostatečné evakuační postupy ve vašem pečovatelském domě je pro ochranu obyvatel a zaměstnanců zcela zásadní. Mnoho obyvatel a dokonce i někteří zaměstnanci mohou mít bez cizí pomoci problémy s vlastní evakuací, takže je dobré se tomu přizpůsobit a také podle toho plánovat systém evakuace.
Přečtěte si také: Proč v případě požáru budovy nikdy nepoužívat k evakuaci výtah
Pečovatelský dům by měl mít určenou požární hlídku, tedy zaměstnance s teoretickým a praktickým školením požární bezpečnosti, kteří budou v případě požáru umět minimalizovat jeho rizika, ale také řídit evakuaci osob.
Mohlo by vás zajímat: Cvičný požární poplach. Znáte svou povinnost a umíte jej správně vyhlásit?
Vždy udržujte požární cesty a východy zcela volné a bez jakýchkoliv překážek. Měly by být vyrobeny z ohnivzdorných materiálů, mít ventilaci a zjednodušit evakuaci lidem s omezenou pohyblivostí. Nezapomeňte také, že pokud se nepoužívají protipožární dveře, vždy je udržujte zavřené.
Zajistěte, aby značení a nouzové osvětlení bylo vždy jasné, dobře viditelné a funkční. Značení by mělo mít především obrazové informace, přičemž text je doplňkový.
Mohlo by vás také zajímat: Bezpečnostní tabulky, výstražné značky a jiné bezpečnostní značení. Přehled zákonů a povinností
Ujistěte se, že v celém areálu je dostatečné množství správných hasicích přístrojů. Zaměstnanci by měli také projít školením požární ochrany a ideálně také praktickým kurzem používání hasicího přístroje, aby byli schopni ho kdykoliv použít.
Mohlo by vás také zajímat: Hasicí přístroj. Jaké jsou druhy a který v jaké situaci použít
Vytvořte evakuační plán pro případ nouze a vzniku požáru. Tento plán vysvětluje evakuační metody a definuje opatření a pokyny, jak postupovat v případě požáru nebo jiné mimořádné události. Měl by se vztahovat k tomu, jaká bezpečnostní opatření jsou v budově zavedena a jaké akce mají podniknout zaměstnanci. Může v něm být například uvedeno, že klient pečovatelského domu obdrží varování prostřednictvím osobního pageru nebo sms na mobilní telefon a že má být použito evakuační křeslo.
Mohlo by vás také zajímat: Požární evakuační plán. K čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?
Nejméně jednou ročně provádějte požární cvičení. Pomůže to nejen ve zlepšování dovedností zaměstnanců, ale také obyvatel pečovatelského domu. V pravidelných intervalech školte své zaměstnance v požární ochraně, ale i v oblasti první pomoci. Školení požární ochrany řadových zaměstnanců se provádí dle zákona vždy při nástupu do zaměstnání a následně v pravidelných intervalech minimálně 1x za 2 roky. Doporučujeme však ho provádět alespoň 1x ročně. Vzhledem k míře rizika v pečovatelských domovech by zaměstnanci měli absolvovat zvláštní školení související s místními riziky.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor