Účelem pracovnělékařské zdravotní prohlídky je zjistit aktuální zdravotní stav zaměstnance a posoudit, zda je potřeba pro jeho pracovní výkon nastavit nějaká omezení nebo ho dokonce vyloučit z výkonu určité práce. Cílem je chránit zdraví zaměstnance, ale také jeho spolupracovníky a jiné osoby pohybující se v blízkosti. Jaké jsou druhy zdravotních prohlídek a podle čeho se určují lhůty a termíny opakování? Přečtěte si komplexní informace, které odpovídají novele zákona od 1. listopadu 2017.
Pracovnělékařské prohlídky, nebo také zdravotní prohlídky zaměstnanců, jsou součástí pracovnělékařských služeb. Dříve jste se mohli setkat také s pojmem závodní preventivní péče nebo dokonce závodní lékař. Dnes se ale tyto termíny již nepoužívají. Práva a povinnosti týkající se pracovnělékařských služeb jsou uvedeny ve třech hlavních právních předpisech:
Pracovnělékařské služby (PLS) představují preventivní lékařské služby týkající se hodnocení vlivu pracovního výkonu, prostředí a podmínek na zdraví každého zaměstnance. Jak už bylo řečeno, součástí PLS jsou také zdravotní prohlídky, jejichž účelem je vyhodnocení zdravotního stavu zaměstnance, které slouží k posouzení zdravotní způsobilosti k práci.
„Zajistit smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb, tedy firemního lékaře, je povinností každého zaměstnavatele!“
Dále je součástí PLS také odborné zdravotnické poradenství se zaměřením na BOZP - pracovní úrazy, nemoci z povolání, poskytnutí první pomoci, pravidelný dohled nad pracovištěm, zdravotní a sociální pohoda zaměstnanců, schválení obsahu firemních lékárniček a jiného zdravotnického materiálu a v neposlední řadě též spolupráce s orgány ochrany veřejného zdraví.
Lhůty a termíny opakování lékařských prohlídek zaměstnanců závisí na níže uvedených kritériích:
Práce zaměstnance se zařazuje do čtyř kategorií podle míry nebezpečí a rizika. Čím vyšší je kategorie (1. - 4.), tím je také vyšší riziko pracovního úrazu, což je důvod k tomu provádět lékařské prohlídky častěji, tedy v kratších intervalech. Více se dočtete v článku Jak správně na kategorizaci prací.
Riziko ohrožení zdraví zaměstnance v rámci plnění pracovních úkolů je dalším kritériem pro stanovení termínu opakování periodické prohlídky zaměstnance. Čím je riziko ohrožení zdraví vyšší, tím častěji je třeba pracovnělékařskou prohlídku opakovat. Riziko ohrožení zdraví platí nejen pro zaměstnance, ale také pro jeho okolí.
Opakování lékařských prohlídek je závislé také na věku zaměstnance. Rozděluje se na zaměstnance mladší 50 let a starší 50 let. Pro starší 50 let je nutné provádět pravidelné zdravotní prohlídky častěji.
1. Vstupní prohlídka
2. Periodická prohlídka
3. Mimořádná prohlídka
4. Výstupní lékařská prohlídka
Vstupní lékařská prohlídka se provádí před vznikem pracovního poměru nebo právního vztahu, který je založen na dohodě o pracích vykonaných mimo pracovní poměr. Z toho plyne, že zdravotní lékařská prohlídka musí být provedena před dnem, kdy zaměstnanec nastupuje do práce. Bude-li zaměstnanec při vstupní prohlídce shledán zdravotně nezpůsobilým, znamená to, že pracovní poměr nevznikne.
Stejně tak je nutné provést pracovnělékařskou prohlídku v případě převedení zaměstnance na jinou práci, pokud jsou podmínky odlišné od těch stávajících - například navýšení rizikových faktorů.
Vstupní zdravotní prohlídku hradí všem úspěšným uchazečům zaměstnavatel. Pokud se jedná o mladistvé nebo práci v noci, hradí vstupní prohlídku zaměstnavatel také neúspěšným uchazečům.
Periodická lékařská prohlídka se provádí v pravidelných termínech, a to za účelem včasného zjištění změny zdravotního stavu zaměstnance, který může vzniknout v souvislosti se zdravotní náročností práce, případně stárnutím lidského organizmu. Lhůtu pro opakování periodické zdravotní prohlídky zaměstnance určuje:
1. kategorie |
1 x za 6 let u zaměstnance do 49 let věku 1 x za 4 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
2. kategorie |
1 x za 4 roky u zaměstnance do 49 let věku 1 x za 2 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
2. riziková kategorie | 1 x za 2 roky bez ohledu na věk zaměstnance |
3. kategorie | 1 x za 2 roky bez ohledu na věk zaměstnance |
4. kategorie | 1 x ročně bez ohledu na věk zaměstnance |
Periodická zdravotní prohlídka u zaměstnanců, kteří vykonávají práci nebo činnost, jejichž součástí je riziko ohrožení zdraví, se provádí podle níže uvedených kritérií.
2. kategorie a riziko ohrožení zdraví. Práce, která zahrnuje rizikové faktory podle přílohy č. 2 k vyhlášce č. 79/2013 Sb. |
1 x za 4 roky u zaměstnance do 49 let věku 1 x za 2 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
Jiný právní předpis stanovuje podmínky zdravotní způsobilosti pro specifickou činnost. Může se jednat například o zdravotní způsobilost řidičů z povolání, ale také jiné předpisy, které jsou uvedeny například v příloze č. 2 k vyhlášce o pracovnělékařských službách.
Pamatujte si, že periodická prohlídka se vždy provádí v nejkratší možné lhůtě podle předchozích pravidel.
Periodická prohlídka u zaměstnanců, kteří pracují v noci. | 1 x za 2 roky |
Řidiči z povolání jsou dle Zákona č. 247/2000 Sb., ale také řidiči referentských vozidel s převahou činnosti řízení motorového vozidla, povinni se podrobit lékařské prohlídce. |
1 x za 2 roky u zaměstnance do 49 let věku 1 x za rok u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
Mimořádná zdravotní prohlídka se provádí za účelem zjištění zdravotního stavu zaměstnance tehdy, je-li důvodný předpoklad, že došlo ke ztrátě nebo změně zdravotní způsobilosti k práci nebo dojde-li ke zvýšení míry rizika.
Mimořádnou prohlídku je nutné provést, pokud:
Zaměstnavatel může mimořádnou zdravotní prohlídku nařídit také v případě, kdy má pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance.
Měli byste také vědět, že po ukončení přerušení práce je nutné mimořádnou prohlídku provést nejdéle do 5 pracovních dnů ode dne nového nástupu výkonu práce.
„První tři pracovnělékařské prohlídky, tedy vstupní, periodická a mimořádná, se provádějí za účelem posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnanců ve vztahu k práci.“
Výstupní zdravotní prohlídka se provádí na základě žádosti zaměstnance nebo zaměstnavatele, a to za účelem zjištění jeho aktuálního zdravotního stavu. Provádí se po ukončení výkonu práce. Cílem je zjistit, zda došlo v souvislosti s náročností vykonávané práce ke změně zdravotního stavu.
Výstupní prohlídku je nutné provést když:
Mohlo by vás zajímat, že:
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor