Slova „nebezpečí“ a „riziko“ se používají k popisu nebezpečných situací na pracovišti. I přesto, že si mnozí lidé myslí, že tato dvě slova znamenají totéž, ve skutečnosti mají odlišný význam. Pojďme se podívat na jejich skutečnou definici a použití. Vysvětlíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl, abyste mohli bezpečně řídit všechna rizika na vašem pracovišti.
Nebezpečí je všechno, co může lidem na pracovišti způsobit škodu, poškodit nebo nepříznivě působit na zdraví. V závislosti na místních podmínkách a charakteristice pracoviště může nebezpečí zahrnovat například:
Mezi biologická rizika patří zvířata, viry, bakterie, hmyz a jiní paraziti. Mohou způsobit poškození zdraví, například v důsledku plísně, prachu, krve a dalších tělesných tekutin.
Povaha chemického nebezpečí závisí na vlastnostech použitých chemikálií a na způsobu skladování. Zahrnuje jak zdravotní, tak fyzikální nebezpečí, jako je například podráždění kůže, karcinogenita, hořlavost a záření.
Ergonomické nebezpečí je výsledkem fyzikálních faktorů, které mohou vést k poranění pohybového aparátu člověka. Mezi tato rizika patří nastavení pracovní stanice, špatné držení těla a ruční manipulace s břemeny.
Fyzické nebezpečí vzniká důsledkem faktorů pracovního prostředí. Nejčastěji se jedná o výškové práce, vibrace, záření a vysoké fyzické zatížení pracovníka.
Psychosociální nebezpečí zahrnují faktory, které mohou mít nepříznivý dopad na duševní zdraví nebo pohodu jednotlivce. Patří sem například pracovní stres, šikana a násilí na pracovišti.
Mohlo by vás zajímat:
Bezpečnostní rizika jsou rizika, která vytvářejí nebezpečné pracovní podmínky. Například mokrá podlaha může způsobit uklouznutí, odkryté dráty zase nebezpečí zakopnutí.
Chcete-li vytvořit důkladné posouzení rizik, musíte přesně identifikovat všechna potenciální nebezpečí na pracovišti. Nejprve byste se měli projít po pracovišti a zamyslet se nad všemi činnostmi, procesy, ale také například látkami, které mohou mít za následek pracovní úraz nebo dokonce smrt pracovníka.
Typ nebezpečí závisí na povaze práce a typu pracovního prostředí. Jiná nebezpečí bude představovat práce v kanceláři, jiná práce ve stísněném prostoru nebo ve výškách. Neexistuje univerzální řešení pro všechny druhy nebezpečí, proto je důležité provést na daném pracovišti pečlivý průzkum a přijmout taková opatření, která před nimi zaměstnance ochrání. Zde jsou některé metody, které vám pomohou určit méně zřejmá nebezpečí:
Pracovní riziko představuje pravděpodobnost, že dojde ke zranění nebo vystavení nepříznivým účinkům na zdraví v důsledku nebezpečí.
Když zvažujete míru rizika, které hrozí vám nebo vašim zaměstnancům, musíte mít na paměti následující faktory, které ho mohou ovlivnit:
Jako zaměstnavatel nesete odpovědnost za určování a měření rizik, ale také za instalaci prvků, které mají vést k bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců.
Od zaměstnavatele se neočekává, že úplně odstraní všechna rizika na pracovišti. To je nereálné. Nicméně musí udělat vše proto, aby rizika eliminoval a kontinuálně snižoval jejich výskyt. Měl by udělat vše, co je proveditelné, a to tak, aby lidé, kteří vstupují na pracoviště, byli chráněni před poškozením zdraví.
Jakmile zjistíte rizika na pracovišti, měli byste zvážit, zda je možné je zcela odstranit. Pokud to možné není, pak musíte zvážit, jak rizika řídit tak, aby nebyli zaměstnanci vystaveni zbytečným pracovním úrazům a poškození zdraví.
Mohlo by vás zajímat: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor