Tzv. sekundární Raynaudův syndrom z vibrací je onemocnění drobných cév prstů rukou, které vzniká při nadlimitních vibracích, které působí na horní končetiny. Vibrace jsou tak přenášeny na ruce, nejčastěji z ručně ovládaného pneumatického nářadí nebo při práci s vibrujícími nástroji a zařízeními. Délka expozice je přitom uváděna ve velmi širokém rozmezí od několika měsíců až do 20 let práce s vibrujícími přístroji. Jak se syndrom projevuje, jak zjistit, jestli ho máte, jaká je nejohroženější skupina lidí, a jak této nepříjemné nemoci předcházet?
V minulosti se jednalo o poměrně časté onemocnění, ale v posledních letech se počty výrazně snížily, a to zejména díky snižování počtu lidí, kteří s vibrujícími nástroji pracují. Zatímco v roce 1996 bylo v České republice uznáno asi 67 nemocí z povolání Raynaudovým syndromem, v roce 2000 jich bylo kolem 57, v roce 2006 okolo 25 a v roce 2015 už jen 3. To ale neznamená, že by tato nemoc měla být opomíjena.
Nemoc způsobená z vibrací se projevuje zejména bělením konečků prstů, k němuž dochází při prochladnutí rukou. To je způsobeno špatným prokrvením. Obvykle se postižení objevuje na posledních článcích prstů a bývá stranově asymetrické, tedy nesouměrné. Ve většině případů bělení nepřesahuje až do dlaně a nebývají přítomny ani žádné trofické defekty na špičkách prstů, tzn. defekty vztahující se k výživě tkání a jejich růstu.
Onemocnění má obvykle dvě stádia:
Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda máte Raynaudův syndrom z vibrací, je chladový vodní pokus, který si můžete udělat doma. Ponořte obě ruce po lokty do vody o teplotě asi 10°C a nechte je ponořené po dobu 10 minut. Pokud vám zbělají konečky prstů, pravděpodobně trpíte tímto syndromem.
Další možností je lékařské vyšetření, konkrétně pletysmografické vyšetření cév prstů horních končetin, ultrazvukové vyšetření cév, termovize, arteriografie nebo kapilaroskopie.
S vibracemi, které se přenáší na horní končetiny, tedy na ruce, se setkáváme u mnoha profesí. Nejčastěji jsou nadměrným vibracím vystaveni především:
Co se týče odvětví, tak nejčastěji jsou v České republice postiženy:
Jediným způsobem, jak předcházet Raynaudovu syndromu z vibrací, je prevence. Ta spočívá zejména v důsledném používání technických a technologických opatření, která by měla vést k zabránění přenosu a působení vibrací. Důležité je také omezit působení vibrací na míru, která je přípustná hygienickým limitům. Ty jsou uvedeny v § 16 a § 18 nařízení vlády č. 272/2011 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.
Stroje a zařízení, která překračují povolenou mez se doporučuj nepoužívat. Pokud to není možné, doporučuje se zvolit náhradní řešení ve formě úpravy pracovní doby a režimu práce, odpočinku a pravidelného střídání s jinými pracovníky, ale také ochrana před chladem a vlhkem, což může mít za následek velmi pozitivní efekt.
Dalším způsobem prevence syndromu z vibrací mohou být tzv. antivibrační rukavice, které jsou vybaveny výplní z gelu pohlcující vibrace a nárazy. Odborníci na nemoci z povolání mají ale k těmto technologiím celkem rozdílné názory. Někteří je chválí a jiní jsou zase spíše zdrženliví.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor