Tento průvodce je určen jak pro zaměstnavatele (organizace), tak pro zaměstnance a případné oběti či svědky sexuálního obtěžování nebo nátlaku na pracovišti. Zaměstnavatel se dozví, jak nastavit preventivní opatření, ale také jak případné sexuální incidenty řešit. Oběti sexuálního obtěžování, nebo ti, kteří jsou svědky, získají informace, jak postupovat a na koho se obrátit v případě nutnosti.
Obsah článku:
Sexuálním obtěžováním se rozumí nežádoucí jednání představující jakékoliv nevítané nebo urážlivé sexuální chování, které se opakuje nebo je dostatečně závažné na to, aby mělo škodlivý účinek, nebo které obsahuje implicitní nebo zjevný příslib preferenčního zacházení nebo implicitní či zjevnou hrozbu škodlivého zacházení.
K sexuálnímu obtěžování může dojít kdykoli a na všech úrovních podnikání. Sexuální obtěžování může být vyjádřeno mluveným slovem, písemně, vizuálně nebo fyzicky. Může k němu dojít osobně, prostřednictvím textových zpráv nebo online prostřednictvím e-mailu, internetových chatovacích místností nebo jiných kanálů sociálních médií.
Abyste měli jistotu, bude potřeba nejdříve provést posouzení rizika sexuálního obtěžování na vašem pracovišti. Existují určité faktory, které mohou znamenat, že pracovníci jsou vystaveni většímu riziku. Patří mezi ně:
Chcete-li zjistit, zda jsou vaši pracovníci sexuálně obtěžováni, musíte prozkoumat následující zdroje informací:
Pomocí shromážděných informací posuďte zdravotní a bezpečnostní rizika vyplývající ze sexuálního obtěžování. Zaveďte kontrolní opatření, která jsou úměrná riziku. Nicméně i když jste nenašli důkazy o sexuálním obtěžování, protože jde o známou a běžnou příčinu újmy, stále se od vás očekává, že budete mít zavedené postupy, jak se s tím vypořádat. Řízení rizik vyplývajících ze sexuálního obtěžování by mělo být standardní součástí vašeho přístupu k efektivnímu řízení agendy BOZP.
Přihlížející, tedy osoby, které vědí o sexuálním obtěžování na vašem pracovišti, mohou hrát velmi důležitou roli při vyšetřování i řešení problému. Přihlížející mohou být totiž pro obtěžovanou osobu oporou. Neměli by si to nechat jen pro sebe a obtěžování nahlásit. Problém však nastává, když se přihlížející necítí bezpečně. V takovém případě o tom nechce většinou mluvit. Pokud dojde na vyšetřování, mohou být jmenováni a vyslechnuti jako svědci. Přihlížejícím by měla být nabídnuta podpora ze strany podniku a měli by být chráněni před potrestáním, šikanou nebo zastrašováním.
Pro každý incident shromažďujte následující záznamy:
Když se rozhodujete, co dělat, pamatujte na to, že:
Můžete použít jednu nebo více těchto možností:
Promluvte si s důvěryhodnou osobou (např. přítelem) o tom, co se stalo.
Můžete požádat o radu a podporu ostatní spřízněné osoby ve vaší firmě, jako je kolega, váš manažer, nebo s osoba, která byla vyškolena k tomu, aby radila a podporovala své spolupracovníky (kontaktní osoba pro sexuální obtěžování), pokud takovou osobu vaše firma má.
Můžete požádat o radu a podporu agentury veřejného sektoru nebo jiné organizace (např. odbory), linky pomoci, poradce, právníky atd. Na pohovoru můžete mít vaší podporující osobu. Abyste se vyhnuli střetu zájmů, stejná osoba podpory by neměla podporovat zároveň vás a další zúčastněnou osobu.
To znamená oslovit ostatní zúčastněné osoby, zpochybnit jejich chování a promluvit si o svých obavách. Když to uděláte, mějte s sebou osobu, která vás v tom podpoří. Ale nemusíte to dělat. Udělejte to, pouze pokud se cítíte bezpečně a pohodlně.
Vaše firma by měla mít nastavené procesy pro nahlášení sexuálního obtěžování. Odpovědný vedoucí by si měl promluvit se všemi zúčastněnými, zvážit poskytnuté informace a poté rozhodnout, co dál (s přihlédnutím k závažnosti problému a vašim názorům).
Zaměstnavatel by měl v závislosti na okolnostech:
Když někdo nahlásí ve firmě sexuální obtěžování, vedení nebo jiná zodpovědná osoba by měla:
Zástupci BOZP ve firmě či jiné organizaci mohou pomoci zaměstnavatelům s přípravou preventivních opatření proti sexuálním incidentům, ale také zásad a postupů aplikovatelných při zjištění sexuálního obtěžování na pracovišti.
Zaměstnancům, kteří zažívají nebo jsou svědky sexuálního obtěžování, mohou zástupci BOZP nebo odborů pomoci s psychickou podporou, nahlášením a vyšetřením incidentu. Aby však nedošlo ke střetu zájmů, stejný zástupce by neměl podporovat obě zúčastněné strany.
Níže uvedené obecné zásady jsou částečně založeny na principech přirozené spravedlnosti. Přirozená spravedlnost platí pro obě zúčastněné strany.
Doporučujeme, aby vyšetřování sexuálního obtěžování prováděla kompetentní osoba, která by mimojiné měla:
Vyšetřování by měl v ideálním případě provádět někdo, kdo je k tomu vyškolen, je nezaujatý a neúčastnil se incidentu.
Vyšetřovatel vyslechne všechny zúčastněné strany a případné svědky a přezkoumá veškerou relevantní dokumentaci, aby zjistil fakta. O svých zjištěních poskytne organizaci písemnou vyšetřovací zprávu.
Zástupci firmy by se měli kvůli projednání závěrečné zprávy o vyšetřování a navržených opatřeních sejít s poškozenou/poškozeným a případným pachatelem/pachatelkou odděleně. Měli by se také zeptat na názor obou zúčastněných stran.
Konečné rozhodnutí by měl pak vyšetřovatel sdělit všem zúčastněným stranám. Organizace by měla pravidelně sledovat a kontrolovat, zda nedochází k dalším incidentům.
V případě, že není jakákoliv strana spokojena s výsledkem vyšetřování, měl by zaměstnavatel říct, jak postupovat dál - např. vyhledat další externí pomoc (policii, právního zástupce, veřejného ochránce práv).
Každý zaměstnavatel je povinen svým zaměstnancům zajistit rovné zacházení a uspokojivé pracovní podmínky, což je rovněž pracovní prostředí, kde nedochází k sexuálnímu obtěžování. Pokud zaměstnavatel porušuje tuto povinnost, tzn. že přehlíží a neřeší sexuální obtěžování na pracovišti, může za takové jednání nést odpovědnost. Zaměstnanec se může na základě antidiskriminačního zákona domáhat omluvy, upuštění od takového jednání a finanční náhrady za majetkovou újmu v souvislosti se sexuálním obtěžováním, které zaměstnavatel na svém pracovišti prokazatelně přehlíží a neřeší. Je však nutné to řešit soudně. Je-li zaměstnavatel v této věci nečinný, hrozí mu navíc postih za přestupek dle zákona o inspekci (§ 11) až do výše 1 milionu Kč.
Pokud nejste spokojeni s činností vašeho zaměstnavatele a vynaložili jste přiměřené úsilí, abyste se pokusili problém vyřešit interně, můžete vyhledat externí pomoc například zde:
Pokud se jedná o sexuální obtěžování s fyzickým napadením, měla by to řešit policie!
Mohl by vás zajímat tento článek: Násilí na pracovišti. Rizika, řešení a postupy
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor