Máte brnění nebo mravenčení ruky, bolest v prstech, zejména na palci, ukazováčku a prostředníčku? Máte oslabenou citlivost ruky a prstů, cítíte pálení na zevní, palcové straně dlaně a na palci, ukazováčku a prostředníčku? Možná máte syndrom karpálního tunelu. Přečtěte si co to je, jaké jsou příznaky, příčiny, ale i preventivní opatření.
Obsah článku:
Karpální tunel je úzký kanál v zápěstí, který funguje jako průchod pro nervy, cévy a šlachy mezi předloktím a dlaní ruky.
Syndrom karpálního tunelu je způsoben zúžením prostoru karpálního tunelu, čímž dochází k tlaku na střední nerv a šlachy v zápěstí ruky. Karpální tunel je úzký průchod obklopený kostmi a když je střední nerv stlačen, způsobuje otupělost, necitlivost, brnění a slabost v ruce nebo dokonce v paži.
U většiny pacientů se syndrom karpálního tunelu v průběhu času zhoršuje, takže je důležitá včasná diagnostika a léčba. Na začátku se symptomy mohou často zmírnit jednoduchými opatřeními, jako je nošení karpálního návleku na zápěstí (dlaha, ortéza), používání ergonomických pomůcek nebo vyhnutí se určitým činnostem, které mohou způsobovat tyto zdravotní komplikace.
Pozor ale na přetrvávající bolesti! Tlak středního nervu na karpální tunel může vést k poškození nervů a výraznému zhoršení příznaků. Pro prevenci trvalého poškození může být u některých pacientů doporučen chirurgický zákrok.
Příznaky obvykle začínají pomalu a mohou nastat kdykoliv. Mezi první příznaky patří:
Příznaky se někdy projeví až v paži nebo rameni. Uvedené obtíže trápí nemocného nejvíc v nočních hodinách při spánku, což často způsobuje probuzení. Tyto noční příznaky jsou často první hlášené.
Nejčastěji zasahuje 1. až 4. prst ruky. Středně těžký stupeň onemocnění je hraničním stupněm, který je jedním z rozhodujících faktorů, zda bude potřeba zvolit operační postup nebo jinou konzervativní léčbu. Středně těžký stupeň karpálního tunelu je vyžadován pro uznání nemoci z povolání.
Jak se syndrom karpálního tunelu zhoršuje, symptomy se stávají konstantními. Tyto příznaky mohou zahrnovat:
V nejtěžším stadiu se svaly na spodní straně palce viditelně zmenšují (atrofie).
Syndrom karpálního tunelu je často výsledkem kombinace více faktorů, které zvyšují tlak na střední nerv a šlachy uvnitř tunelu. Ve většině případů je to více jak jedna příčina.
Syndromu karpálního tunelu jsou nejvíce vystaveni lidé, kteří vykonávají činnosti nebo práci, vyžadující opakované používání prstů. Vzniká především vlivem nadměrného, dlouhodobého a stereotypního či jednostranného přetěžování ruky a zápěstí. Mezi nejčastější příčiny v pracovním prostředí patří:
K rozvoji syndromu karpálního tunelu může také přispět mnoho dalších faktorů, jako např.:
Věděli jste, že syndrom karpálního tunelu je častější u žen než mužů, ale také u starších než mladých lidí?
Syndrom karpálního tunelu z přetěžování a vibrací je podle dlouhodobých statistik nejčastější nemoc z povolání nejen v České republice.
U žen je trojnásobně vyšší pravděpodobnost výskytu než u mužů. Lidé s diabetem nebo jinými metabolickými poruchami, které přímo ovlivňují nervy těla a zvyšují náchylnost ke kompresi, jsou také vysoce ohroženi. Syndrom se obvykle vyskytuje pouze u dospělých.
Některé faktory na pracovišti mohou přispět ke stávajícímu tlaku nebo poškození středního nervu. Riziko rozvoje syndromu karpálního tunelu není omezeno na lidi v jednom odvětví, ale častěji se vyskytuje u osob pracujících na montážní lince, jako je výroba, šití, dokončovací práce, čištění a balení masa, než u osob, které pracují na počítači.
Neexistují žádné osvědčené postupy, jak zabránit syndromu karpálního tunelu, ale můžete minimalizovat riziko pomocí těchto metod:
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor