Volná zavazadla a jiné předměty v autě jsou u většiny řidičů zcela běžnou praxí. I malé a zdánlivě neškodné předměty, jako je telefon, láhev, nůž apod., které nejsou dobře zabezpečené, mohou při prudkém brždění nebo autonehodě způsobit velmi vážná zranění. Největší riziko však představují ostré a těžké předměty, nářadí, nákup (zejména lahve) a sportovní vybavení - lyže, kolo apod. Co nezabezpečené předměty mohou způsobit? Podívejte se na crash testy! A jak takové předměty či zavazadla zajistit nebo uložit tak, aby byly co nejvíce bezpečné? Máme pro vás několik důležitých rad a tipů.
Běžně nad takovými věcmi, jako jsou volná zavazadla a předměty v autě, vlastně ani nepřemýšlíte. Až ale v krizové situaci prudce zabrzdíte, sami uvidíte, jak se budou všechny předměty v autě chovat. Budou lítat všude vzduchem a to relativně velkou rychlostí a s velkou silou. Pokud jste už někdy cestovali letadlem, určitě si vzpomenete na to, že personál provádí před samotným startem kontrolu bezpečnosti, jejíž součástí je také kontrola volných zavazadel a jiných předmětů. Stačí, když si sundáte boty a letuška vás hned upozorní, ať si je zase nazujete. Jakýkoliv nezabezpečený předmět totiž může při turbulenci způsobit zranění. A v autě je to stejné. I v něm byste měli tato pravidla striktně dodržovat. Proč? Podívejte se na crash test, ve kterém je velmi dobře vidět, co nezabezpečené předměty a zavazadla mohou způsobit.
V prvním crash testu od Výzkumného ústavu automobilky Škoda můžete vidět skutečnou rychlost nárazu, při které lítající předměty skoro ani nezaregistrujete. Crash test nabízí také video zpomalené 4 krát a následně ještě 100 krát.
V dalším crash testu od společnosti Allianz z Youtube kanálu SafetyFirst.tv můžete vidět ještě detailnější pohled na nezabezpečený nákup a další předměty, který byly umístěny v kabině auta, konkrétně na zadních sedačkách, a to bez jakéhokoliv zajištění. Všimněte si zejména basy s láhvemi, které se rozbijí o hlavu řidiče. Video nabízí pohled z několika úhlů pohledu.
Třetí crash test od autoklubu ADAC poukazuje na fatální následky, které mohou způsobit nezabezpečené lyže, helmy, lyžařské boty a další výbava pro zimní sporty. Ve videu je vidět také rozdíl mezi zabezpečeným a nezabezpečeným vybavením.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor